AEXTRA20 PAVERS Caesar Ceramics USA, Tiles, slabs and technical solutions
AEXTRA20 PAVERS
Images
PORCELAIN TILE PAVERS
Aextra20 by Caesar Ceramics USA features single-piece porcelain stoneware slabs, precisely squared and rectified, with a 20 mm thickness in a 24"×24" format and an anti-slip surface finish.
instruction installation USA
Format Range
Thickness:
Finish:
Colour 24"x48"
20 mm
Textured
24" x 24"
20 mm
Textured
12''x24''
20 mm
12" x 12"
20 mm
Pennsylvania Blue
Pennsylvania Grey
Titanio
Gea
Graustein
Ice
Wind
Download
Catalogue
pdf, 12 MB
Download
Our magazine
ZCS113
28 April 2026
“A Decade of Design”: ten years of Caesar Urban Lab London at Clerkenwell Design Week
C1 R16 HomeOffice HR9
01 April 2026
Fuorisalone 2026: The Language of Material between installations and design visions
Bloomstone Bathroom c1 HR CShading LightMix
06 March 2026
Material in Evolution: Caesar in Las Vegas
Caesar Civic Coworking c1
11 April 2025
CAESAR Profumeria HR C8
14 November 2024
Award
Join by Caesar wins the Archiproducts Design Award 2024 in the “Finishes” category and the Sustainability Award